Bezpečná jízda v zimě: Rady a tipy, jak na to

Z auta přikrytého bílou peřinou lze vyčíst dvě věci – jednak, že do práce přijedete nejspíš se zpožděním, a jednak, že na silnicích se v tomto období vyplácí větší obezřetnost, což platí jak pro řidiče, tak i pro chodce. Možná vás zklameme, ale zaručený návod, jak v zimním čase předejít silničním komplikacím, neexistuje. Přečtěte si alespoň pár tipů, které vám jízdu v zimě ulehčí.

 

ZIMNÍ OBUTÍ JE ZÁKLAD
Vyšli byste si v zimě do samoobsluhy v žabkách? Hádáme (a doufáme), že ne. Ačkoliv pořád jsme na tom podstatně lépe než řidiči na Sibiři, kteří jsou nuceni řídit i v –30 stupních, zimní přezutí bychom i tak neměli podceňovat. Letní pneumatiky ztrácejí svou účinnost už při 7 stupních celsia, proto svého miláčka přezujte raději zavčasu, a ne až s klesajícími teplotami. Ze zákona totiž platí, že v období od 1. 11. do 31. 3. by všechna auta měla být přezutá do zimního. Neučiníte-li tak, pokuta vás pravděpodobně nemine zejména tehdy, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nebo pokud to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám alespoň předpokládat. Sledovat průběžně předpověď počasí se tedy určitě vyplatí.

 

OČISTĚTE SI OKÉNKA
Zimní radovánky na silnicích možná výměnou pneu začínají, ale zdaleka u ní nekončí. Nepříznivé počasí s sebou přináší i horší viditelnost, každému usednutí za volant by tedy mělo předcházet důkladné očištění skel od námrazy či sněhu, jak zvenčí, tak zevnitř.

Zapomeňte na dva ledabylé tahy škrabkou, aby se neřeklo, a raději si ráno trochu přivstaňte. Stačí malý kousek ledu, jenž vám při větší rychlosti odlétne z auta, a jiný řidič se v tu ránu potýká s rozbitým čelním sklem a vy s vypisováním záznamu o nehodě. Buďte proto při odstraňování námrazy důslední a nezapomeňte také na povinné ručení s dostatečným krytím.

 

STUDENÝ START NENÍ SNADNÝ
Dlouhá zima nevybíjí baterky pouze lidem, ale i vozidlům, a obzvlášť při větších mrazech se může doba strávená startováním pěkně protáhnout. Ke kontrole baterie využijte třeba multimetr. Když startujete motor, nezapomeňte vypnout světla, stěrače, a v případě, že se vám stále nedaří, dělejte mezi jednotlivými pokusy 30sekundové intervaly.

Pravidelné mytí auta jako prevence koroze

Spousta řidičů odsouvá mytí auta v zimě na vedlejší kolej, avšak právě v zimě vyžadují vozidla mnohem větší péči. Proč? Silniční sůl se s kovy ani s plastem moc nekamarádí, takže pravidelným omytím své auto ochráníte před korozí.

 

NEPODCEŇTE PRŮZKUM TRASY
Štěstí přeje připraveným, proto si, než se vydáte na jakoukoli delší cestu, udělejte průzkum trasy. Zběžně mrkněte na počasí i na stav silnice. K tomu, abyste byli neustále v obraze, co se nehodovosti a silničních komplikací týče, vám skvěle poslouží aplikace Waze.

KVALITNÍ POVINNÉ RUČENÍ
Dodržujete všechny zásady řízení v zimě, a přesto jste zavinili nehodu? Potom vás zachrání už jen kvalitní povinné ručení. U ČSOB Pojišťovny si ho nyní sjednáte online dokonce s 20% slevou. Jako řidiči oceníte zcela jistě také nepřetržité asistenční služby, úrazové pojištění jako součást povinného ručení, a u varianty Premiant dokonce poskytnutí náhradního vozidla v případě nehody.

 

zdroj : https://www.autoweb.cz/bezpecna-jizda-zime-rady-tipy/